logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

WOJSKO NA BADANIACH

WOJSKO NA BADANIACH

WOJSKO NA BADANIACH

Data dodania:

Ponad 30 żołnierzy przebadali nasi lekarze w ramach akcji „Wojsko bada wojsko”. Sprawdzali uszy, nos, głowę oraz szyję pod kątem nieprawidłowości, które mogą wskazywać na początki choroby nowotworowej.
Wrzesień od lat jest miesiącem profilaktyki nowotworów głowy i szyi. W tym roku 4. Wojskowy Szpitala Kliniczny we Wrocławiu wspólnie z 2. Wojskowym Szpitalem Polowym rozpoczął realizację programu profilaktycznego regionu głowy i szyi, adresowanego do żołnierzy zawodowych „Wojsko bada wojsko”. Pierwszego dnia dr Szczepan Barnaś, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi przebadał ponad 30 żołnierzy. – Te badania są nieinwazyjne, niebolesne, a wiele mówią o stanie zdrowia pacjenta – podkreśla doświadczony lekarz. – Pamiętajmy też, że zmiany wcześnie wykryte można wyleczyć w ponad 90 procentach – dodaje płk dr Jarosław Bukwald, komendant 2. Wojskowego Szpitala Polowego oraz lekarz laryngolog. Obaj specjaliści przypominają, że z każdym rokiem rośnie liczba chorych na raka okolicy głowy i szyi. Ma to związek m.in. ze sposobem życia i codziennym stresem.
Warto podkreślić, że nasz szpital oferuje badania profilaktyczne także osobom niezwiązanym z wojskiem. Wszyscy, zwłaszcza palacze, którzy są zaniepokojeni np. przewlekłą chrypką lub niegojącymi się zmianami w obrębie jamy ustnej mogą bez skierowania zgłaszać się do naszej otwartej niedawno Pracowni Nowotworów Głowy i Szyi. Wystarczy, że zarejestrują się na wizytę telefonicznie, nr 887 473 227.
– Profilaktyka onkologiczna głowy i szyi to w dużej mierze monitorowanie stanów przedrakowych takich jak leukoplakia czy brodawczaki – wyjaśnia dr n. med. Monika Rutkowska, zastępca kierownika Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi. – To także monitorowanie pacjentów po uprzednim leczeniu onkologicznym, ponieważ u 30 procent z nich, w ciągu kilku lat, powstanie kolejne ognisko raka.

Relacja w TVP Wrocław, (od ok. 5 minuty):

https://wroclaw.tvp.pl/72515542/05092023-2130

Najnowsze

NASZ PRACOWNIK DOCENIONY!

Z wielką przyjemnością informujemy, że mgr Katarzyna...

CHIRURG, KTÓRY UMIE ZROBIĆ JEDNĄ OPERACJĘ TO DRAMAT

Przyjechałem do Religi. „Żonaty?” – spytał. „Nie”...

POŻEGNALIŚMY MARIANNĘ CZULIŃSKĄ-LISIEWICZ

Z wielką przykrością informujemy, że w wieku...

ODSZEDŁ DR LESZEK LEWCZYK

Z głebokim żalem i niedowierzaniem informujemy o...

Skip to content