logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

INNOWACJA W ORTOPEDII

INNOWACJA W ORTOPEDII

INNOWACJA W ORTOPEDII

Data dodania:

Ortopedzi z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego wszczepili endoprotezę stawu biodrowego, używając jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych w Europie, innowacyjny trzpień sztucznego stawu.
Trzpień to jeden z elementów protezy, który wprowadza się do kości udowej i na który zakłada się następnie głowę endoprotezy. Wspólnie imitują po zabiegu naturalny staw biodrowy. Trzpień zastępuje w stawie pacjenta zmienioną zwyrodnieniowo część kości udowej.
Nowy implant nie różni się zasadniczo kształtem i zasadami osadzenia od tych poprzednio stosowanych, ale pewne jego cechy mają wpływ na bezpieczeństwo pacjenta oraz tempo leczenia. Przede wszystkim charakteryzuje się znacznie lepszymi warunkami wgojenia oraz dodatkowym kołnierzem, który zapewnia wyraźnie lepszą stabilnością całego stawu. Jednocześnie producent, amerykański koncern, zdecydował się zastosować nowoczesną powłokę z napylonego materiału mineralnego (hydroksyapatyt połączony z porowatym tytanem), która zwiększa trwałość połączenia pomiędzy kością pacjenta a nową protezą.
Operacja 65-letniego mężczyzny z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego trwała około godziny. Bardzo sprawnie przeprowadził ją zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu – głównymi operatorami byli ordynator ortopedii, ppłk dr n. med. Robert Zdziarski oraz jego zastępca, ppłk lek. Jacek Słysz. – Zabieg przebiegł standardowo, bez większych problemów. Jedyną trudność stanowiły warunki anatomiczne pacjenta, jego otyłość – mówi płk Zdziarski. – Jeśli wszystko będzie w porządku i unikniemy zwyżki parametrów zapalnych, to w czwartej-piątej dobie chory będzie mógł wrócić do domu.
Rocznie ortopedzi z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego wykonują ok. 300 zabiegów implantacji protez stawu biodrowego oraz niewiele mniej endoprotez stawu kolanowego.

Najnowsze

NASZ PRACOWNIK DOCENIONY!

Z wielką przyjemnością informujemy, że mgr Katarzyna...

CHIRURG, KTÓRY UMIE ZROBIĆ JEDNĄ OPERACJĘ TO DRAMAT

Przyjechałem do Religi. „Żonaty?” – spytał. „Nie”...

POŻEGNALIŚMY MARIANNĘ CZULIŃSKĄ-LISIEWICZ

Z wielką przykrością informujemy, że w wieku...

ODSZEDŁ DR LESZEK LEWCZYK

Z głebokim żalem i niedowierzaniem informujemy o...

Skip to content