logo bip
Szukaj
Close this search box.
Poczta
elektroniczna

szpital@4wsk.pl

Dane adresowe

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Rudolfa Weigla 5, 50-981 Wrocław

ŻOŁNIERZ JEDZIE DO DOMU

ŻOŁNIERZ JEDZIE DO DOMU
ŻOŁNIERZ JEDZIE DO DOMU

ŻOŁNIERZ JEDZIE DO DOMU

Data dodania:

Po 324 dniach spędzonych w szpitalnym łóżku Konstantin, czołgista z Ukrainy, opuścił Klinikę  Ortopedii I Traumatologii Narządu Ruchu.
– Jestem bardzo wdzięczny całemu personelowi za pomoc i opiekę przez tak długi czas – mówi 52-letni Konstantin, który wiosną ubiegłego roku stracił na froncie lewą stopę. Wszedł na minę przeciwpiechotną, poważnie zranił także prawą nogę. Walka o jego zdrowie i życie trwała niemal rok, czołgista przeszedł w tym czasie kilka operacji, był intensywnie rehabilitowany. 
Rannym żołnierzem opiekował się m.in. ppłk lek. Jacek Słysz, zastępca ordynatora ortopedii, uczestnik sześciu misji wojskowych w Afganistanie oraz Iraku. – Konstantin miał typowe wojenne obrażenia, w tym zakażone rany – opisywał lekarz. – Odłamek przechodząc przez ubranie, elementy broni, zebrał ze sobą mnóstwo brudu. Efektem był długotrwały stan zapalny, który leczy się niełatwo i bardzo długo – mówi dr Słysz.
Cały personel Kliniki walczył o to, by żołnierz uniknął amputacji drugiej nogi. Konstantin znalazł też wsparcie w swoim rodaku, młodym psychiatrze z Ukrainy. – Sytuacja była dla niego psychicznie bardzo trudna, zdarzały się poważne kryzysy. Na szczęście udało się nam je wspólnie przezwyciężyć – mówi skromnie Andrij Biliakevych. 
Z wielką pomocą przyszła też Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja św. Jadwigi, pomagając w zakupie specjalnej protezy. – Naszego czołgistę czeka jeszcze kolejny etap rehabilitacji, ale jestem pewna, że Konstantin będzie chodził samodzielnie – mówi mgr Danuta Cegra, szefowa rehabilitantów Kliniki. 
Konstantin nie ma wątpliwości, że gdy tylko odpocznie, nabierze sił i rozejrzy się po swoim Charkowie, znów wsiądzie do czołgu i ruszy na front.

Na zdjęciu od lewej: Kazimierz Pabisiak (prezes Fundacji), Yurii Tokar (konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu), Konstantin Fartuszny, mgr Danuta Cegła, Andrij Biliakevych.

https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/ukrainski-czolgista-opuscil-szpital-wojskowy-we-wroclawiu-teraz-rehabilitacja-i-na-front

https://wroclaw.tvp.pl/70695232/20062023-2130

Najnowsze

NASZ PRACOWNIK DOCENIONY!

Z wielką przyjemnością informujemy, że mgr Katarzyna...

CHIRURG, KTÓRY UMIE ZROBIĆ JEDNĄ OPERACJĘ TO DRAMAT

Przyjechałem do Religi. „Żonaty?” – spytał. „Nie”...

POŻEGNALIŚMY MARIANNĘ CZULIŃSKĄ-LISIEWICZ

Z wielką przykrością informujemy, że w wieku...

ODSZEDŁ DR LESZEK LEWCZYK

Z głebokim żalem i niedowierzaniem informujemy o...

Skip to content